Jdi na obsah Jdi na menu
 


Timbuktu

11. 10. 2014

 

Úspěšný malijsko-mauritánský režisér Abderrahmane Sissako natočil film "Timbuktu" o obsazení města islamisty. Film byl uveden na Filmovém festivalu v Cannes 2014 jako jediný africký film vybraný do hlavní soutěže a získal Cenu ekumenické poroty. V říjnu 2014 získal na Mezinárodním festivalu frankofonního filmu v Namur v Belgii cenu Bayard d'or za nejlepší film a nejlepší scénář. U nás byl uveden téhož roku na Filmovém festivalu v Karlových Varech (MFF Karlovy Vary: Timbuktu).

V hlavních rolích se představily známé osobnosti tuarežské moderní hudby: kytarista skupiny Terakaft Ibrahim Ahmed zvaný Pino a zpěvačka skupiny Kel Assouf Toulou Kiki. Ve filmu vystupuje také malijská zpěvačka a herečka Fatoumata Diawara.

 

11_timbuktu_de_abderrahmane_sissako.jpg

 Foto: Arnaud Contreras

 

Film byl natáčen v tichosti, bez jakékoli publicity v mauritánské části Sahary, blízko hranic s Mali. Vypráví příběh o Kidanovi (Pino), který žije nedaleko Timbuktu se svou ženou Satimou (Toulou Kiki), dcerou Toyou a pasáčkem Issanem. Ve městě  jsou lidé terorizováni náboženskými fanatiky. Žádná hudba ani smích, žádné cigarety a dokonce ani fotbal. Ženy připomínají stíny a improvizované soudy vydávají rozsudky den ode dne absurdnější a tragičtější.

 

2_timbuktu_de_abderrahmane_sissako.jpg

Foto: Arnaud Contreras.

 

Zdá se, že Kidan je se svou rodinou šílenství v Timbuktu ušetřen, až jednoho dne při hádce zabije něšťastnou náhodou rybáře Amadoua. Ocitá se tak tváří v tvář novým zákonům cizích okupantů ...

 

Trailer 

 

"Timbuktu zcela ztichlo, ulice jsou prázdné, dveře domů zavřené, sousedé se neschází na besedu, dokonce je zakázáno kouřit. Nedaleko města ovládaného skupinou islámských fundamentalistů žije poklidně na dunách Kidane s ženou Satimou, dcerou Toyou a 12letým Issanem, který se stará o stádo krav. Zdánlivý klid jejich života je narušen ve chvíli, kdy Kidane omylem zabije rybáře Amadoua a musí čelit nově zavedeným pravidlům. Ve vizuálně uhrančivém a sugestivním filmu zvolil Sissako svébytný styl vyprávění, ve kterém mísí absurdní humor s tragickými momenty. Spojil zkušené herce (často v záporných rolích) s neherci a podal nekompromisní svědectví o náboženském fanatismu, zlobě a touze po moci. Film je volně inspirován skutečnou událostí, kdy v roce 2012 došlo v městečku Aguelhok k ukamenování muže a ženy proto, že spolu žili a měli děti, aniž byli řádně sezdáni, a byl právem s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes v hlavní soutěži." (MFF Karlovy Vary)


Ukázky z filmu: