Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyto stránky jsou věnovány historii a kultuře Tuaregů, nazývaných také „muži v modrém“, „kočovníci ze Sahary“, „páni pouště“ atd.

Romanticky motivovaný zájem o Tuaregy je značně rozšířený, mnohem méně se toho však o nich ví. Můj zájem o Tuaregy trvá už léta a souvisí s mým zájmovým i profesním zaměřením na Francii a její kulturu (učím francouzštinu). Francouzské kolonie zahrnovaly území Tuaregů a dodnes patří k frankofonním oblastem. Francouzi se vždy cítili úzce spjati se svými koloniemi a určitý vztah k nim přetrvává i v současnosti. Ve Francii se můžete setkat s Tuaregy poměrně často v odborné i krásné literatuře, formou různých francouzsko-tuarežských spolků či nadací, internetových stránek a blogů, společných kulturních akcí apod. A také většina informací ze strany samotných Tuaregů je převážně ve francouzštině. Je to tedy hlavně hlavně moje „frankofilství“, které mě přivedlo k Tuaregům a které mi také usnadňuje přístup k informacím.

Formou tohoto blogu bych chtěla postupně shromažďovat posbírané informace, lépe řečeno výběr toho nejzajímavějšího (informací je mnoho), a vzdát tímto také hold tomuto zajímavému národu, jehož historie a kultura určitě stojí za pozornost. Také bych se chtěla věnovat jeho současné situaci, která je velmi problematická a spíš kritická, protože rozpad koloniální říše přinesl Tuaregům konec jejich neomezenému vládnutí nad Saharou a konfrontaci, často hořkou, s nově vzniklými státy, které si území Sahary rozdělily. Na většině území, kde dnes žijí, Tuaregové zoufale bojují o alespoň trochu důstojný život a zachování své národní a kulturní identity.

Tyto stránky píšu čistě pro svoje potěšení, a jestliže tím potěším také někoho dalšího, tím lépe. V žádném případě nemám ambice sestavovat vědecky zaměřený materiál, spíš chci uvést základní informace, pokud možno ověřené, a především upozornit na to, co je podle mého názoru v historii, tradicích, kultuře i současném životě Tuaregů pozoruhodné.

Budu vděčná za každý komentář, projev zájmu či případné další informace.

 

Kontakt : můžete využít formulář komentářů nebo mi napsat na e-mail.

Romana Kratochvílová

 
 Další publikační činnost :

- přednášky s promítáním : Saharou za Tuaregy (Mali)

1sahara.jpg5.10.2009    -   Klub cestovatelů, Praha 1

21.10.2009    -   Vysoká škola hotelová, Praha 8

25. února 2010   -   Chaberský dvůr, Dolní Chabry, Praha 8


laz_10_2010.jpgčlánky : 

Střípky ze života Tuaregů  Hedvábná stezka, 12.2.2010
                                                  - Lidovky.cz, 11.3.2012

Kam vedou cesty Tuaregů ?  -  Lidé a země, 10/2010

Haya aneb tuarežská rodina  -  Lidé a země, 10/2010

Pouštní svět Tuaregů   VELbloud 3/2010

Interview v článku Tuaregové: kavaleristé Sahary II. (J. Moravčík) - World Music (28.10.2011)


- pohádky :

2 pohádky (Jak šel kozel na pouť do Mekky, Učitel a jeho žák) ve sborníku Africké pohádky, Bulletin SPA, 2009 


- Radio Ethno -  pořad Sonic Africa

Tuarežské blues (Etran Finatawa, Tinariwen, Toumast , Terakaft, Tamikrest ...) - 4.11.2009
Nové tváře a skupiny (Amanar, Atri Nassouf, Nabil Othmani, Bambino ...)  - 2.2.2011

tuaregshop.jpg
-  spolupráce se sdružením Tahoré (umělecko-řemeslné sdružení v Mali) a českým obchodem Tuareg-Shop - zprostředkování kontaktů a dovozu šperků a výrobků

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Partnership

James Lambert,4. 12. 2020 21:12

Good day

I`m seeking for a reputable company/individual to partner with in a manner it would benefit both parties. The project is worth $24 Million so if interested, kindly contact me through this email jl543675da@naver.com for clarification.

I await your response.

Thanks,

James Lambert

The best advertising of your products and services!

ContactEntip,3. 12. 2020 3:28

Gооd dаy! tuaregove.cz

Did yоu knоw thаt it is pоssiblе tо sеnd businеss prоpоsаl tоtаlly lаwful?
Wе оffеring а nеw mеthоd оf sеnding businеss оffеr thrоugh соntасt fоrms. Suсh fоrms аrе lосаtеd оn mаny sitеs.
Whеn suсh lеttеrs аrе sеnt, nо pеrsоnаl dаtа is usеd, аnd mеssаgеs аrе sеnt tо fоrms spесifiсаlly dеsignеd tо rесеivе mеssаgеs аnd аppеаls.
аlsо, mеssаgеs sеnt thrоugh fееdbасk Fоrms dо nоt gеt intо spаm bесаusе suсh mеssаgеs аrе соnsidеrеd impоrtаnt.
Wе оffеr yоu tо tеst оur sеrviсе fоr frее. Wе will sеnd up tо 50,000 mеssаgеs fоr yоu.
Thе соst оf sеnding оnе milliоn mеssаgеs is 49 USD.

This lеttеr is сrеаtеd аutоmаtiсаlly. Plеаsе usе thе соntасt dеtаils bеlоw tо соntасt us.

Contact us.
Telegram - @FeedbackFormEU
Skype live:feedbackform2019
WhatsApp - +375259112693

CONGRATULATIONS FOR BEEN A LUCKY WINNER

GeorgeWaX,3. 9. 2020 20:25

SVETOVÁ ZDRAVOTNÍ ORGANIZACE / MICRO SOFT CORPORATION / EURO MILLION LOTTERIA
Grand Royale Park Španelsko
Cena Cenu Odd Madrid, Španelsko
Vážený príjemce,
S potešením vám oznamujeme, že jste jedním z 10 štastných výher v mezinárodním e-mailu s loterií Euro Millions Vylosování adresy 28. srpna 2020, kvuli smesi jmen a adresy, byl výsledek zverejnen 2. zárí 2020. Všech 10 výherních adres bylo náhodne vybráno z dávky 50 000 000
mezinárodních e-mailových adres. Vaše e-mailová adresa se objevila vedle S 10 dalšími vítezem kategorie 3 ve slosování loterie Euro Millions.
V dusledku toho jste tedy byli schváleno pro celkovou výplatu 1 000 000,00 EUR (pouze jeden milion EUR), jsou pripojeny následující údaje k vašemu platebnímu príkazu loto: (I) Císlo šarže: BCA / 022 / CAC (ii) Císlo lístku: 197-033-02345 (iii) Štastné císlo: 04-6-8-12-24 (iv) Ref. c .: MTD / SAN / 9500 / LAS.
Internetové losování o loterijní program Euro Millions se koná jednou za rok a je organizováno tak, aby povzbudilo všechny lidé celící temto prípadum Covid-19. S hrdostí mužeme ríci, že ve více než 150 zemích sveta se každorocne získává více než 200 milionu EUR.
Chcete-li získat svou výherní cenu, musíte co nejdríve kontaktovat jmenovaného agenta pro okamžité propuštení z vašich výher:
JMÉNO: DR .AMPARO ITUBI
AMUCIO ABOGADOS FINANCNÍ Advokát SSL.
E-mail: amucioabogados@infocaixa.info
Kontaktní telefon: 0034 -603 - 248 - 636
Spozdravem Paní Sandra Amparo. KOORDINÁTOR PROPAGACE.

Заказывайте у лучших

MichaelSnuff,20. 8. 2020 12:22

#Hookahmagic
Мы всегда с Вами и стараемся нести только позитив и радость.
Ищите Нас в соцсетях,подписывайтесь и будьте в курсе последних топовых событий.
Строго 18+

Какой кальян купить новичку?
Если это первая покупка, то лучше начать с более простых моделей. Это изделия со средней высотой (70 см) и одной насадкой. Количество труб влияет на работу устройства. Это будет трудная задача.

Очень важно обращать внимание на материал шахты. Чем он прочнее, тем дольше прибор прослужит. Срок службы устройства минимум на 10 лет.

https://h-magic.su/caesar
Рекомендуется обращать внимание на внутренний диаметр шахты. Он должен быть минимум 12 см.

Можно рассмотреть также электронные изделия. Они компактные и простые в использовании. Безопасный дым. Его можно курить (парить) даже в общественных местах. Что касается его вкусовых качеств – они ничем не уступают традиционным устройствам. Какой электронный кальян купить лучше? Самый распространенный гаджет – площадь Sturbuzz.

Всё о кальянах

Justinvok,19. 8. 2020 3:28

Ищите Нас...

#Hookahmagic

В настоящее время стало очень популярным курить кальяны. Это ему объяснение. Во-первых, кальян помогает снимать стресс. Во-вторых, люди, которые отказались от обычных сигарет или находятся в процессе отказа, используют кальян в качестве замены вредной привычки.
Приобрести кальян, аксессуары, табак для кальяна дешево можно в специализированном магазине. Продавцы консультанты всегда помогут подобрать лучший вариант. Но не все специалисты смогут ответить на главные вопросы курильщика: «Какие виды кальяна бывают?», «Сколько можно курить по времени?», «Почему иногда болит голова от кальяна?» и так далее. Всё это будет описано ниже в статье.
Какие бывают кальяны
В определенных барах персонал обычно начинают свой разговор с фразы: «Какой табак для кальяна вы бы хотели выбрать?». Но никогда не спрашивают какой кальян человек хотел бы покурить. Многие курильщики считают, что самое важное в таком процессе только лишь табак. Сами же кальяны обычно различают только по цвету и остальным внешним признакам. Курение могут испортить и другие факторы.

https://h-magic.su/kalyan

К таким можно отнести:
Бренд кальяна;
Материал изготовления;
Способ забивки;
Размер колбы.

Мы всегда с Вами и стараемся нести только позитив и радость.
Ищите Нас в соцсетях,подписывайтесь и будьте в курсе последних топовых событий.
Amy,Tortuga,Alfa Hookah...
Строго 18+

скважина на воду молодечно

Antoniozva,17. 4. 2020 6:31

Привет друзья! Есть такой интересный сайт для заказа бурения скважин на воду. Заказывайте скважину для воды в ЕВРОБУРСЕРВИС – получите доступ к экологически чистой природной воде по самым выгодным в Минске ценам! Более подробная информация размещена тут https://drive.google.com/open?id=1sdfGneLQ41UoBn9Cvxcg6SJKkOFslJPn
От всей души Вам всех благ!

Sahara-Tuaregové

Jitka Soukopová,22. 5. 2016 18:23

Dobrý den Romano, až dnes jsem náhodou objevila Vaše stránky a hned si pomyslela, že bude dobré, když budeme v kontaktu. Jsem archeoložka specializovaná na skalní umění ve střední Sahaře, takže Tuaregy jsem studovala z jejich historické stránky, hlavně skalní rytiny a nápisy. Několik měsíců jsem s nimi žila v poušti v jižním Alžírsku, dosud mám přátele Tuaregy v oáze Djanet a jsme v kontaktu, takže do budoucna se může hodit.Člověk nikdy neví, třeba někdy nějaký projekt nebo výstava.... toto je můj email: soukopka@hotmail.com prosím napište mi, protože Váš email se mi nechce zobrazit. Zdravím Jitka

nekpnečno

Brouček,12. 10. 2014 20:49

Bylo by to krásné být tam s někým milovaným v tom nekonečném prostoru bez věcí jen s láskou a bez KK.

obličejová kniha

Brouček,12. 9. 2014 17:46

Tak jsem ji objevil a jsou tam krásné fotky. Tebe jsem však nenašel(na fotce:))

Re: obličejová kniha

Romana,14. 9. 2014 15:41

:-)

:-)

Vojta,31. 7. 2014 20:34

Překrásná stránka s kouzelnými články, děkuju. :-)

Re: :-)

Romana,5. 8. 2014 19:00

Děkuju.

Dobrý

Karel,30. 5. 2014 18:38

Ahoj Romano. Tak jsem to naše a je to pěkné.

Re: Dobrý

Romana,30. 5. 2014 19:22

:) Díky.

Dík za krásné stránky

Jana,10. 10. 2011 15:29

Děkuji za krásné stránky - můj zájem o Tuaregy vznikl zprostředkovaně - nedílnou součástí mého života se před deseti lety stali kouzelní psi Tuaregů, azavaci. A právě díky nim se pokouším seznámit, alespoň na dálku, s oblastí a kulturou, ze které pochází a do které patří. Díky Vašim bohatým stránkám jsem získala spoustu informací - děkuji!

Díky

Janika,17. 7. 2011 18:05

Kouzelný web, už jsem ho viděla i dříve, dneska jsem nahlédla na základě Vašeho komentáře na mém blogu, zdravím a děkuji.
Asi jako u mnoha dalších začal můj zájem o Tuaregy u Exupéryho :-). Odtud pak pramení můj zájem o Libyji, jak jste si u mě všimla. Fascinují mě tyhle národy, které i v dnešní době stále ještě žijí v souladu se svou dávnou lidskou přirozeností. Kéž by tyhle ostrůvky lidskosti vydržely co nejdéle.
Jsem moc ráda, že jsou i lidé, jako jste Vy a že mám na Vás kontakt.

Re: Díky

Romana,18. 7. 2011 15:40

Děkuji moc za pěkný komentář, spřízněná duše potěší. Budu ráda, když zůstaneme v kontaktu. Zdravím, Romana

Dekuji

Lucie Hanusova,9. 12. 2010 17:19

Dekuji za uzasne stranky o Tuarezich a jejich kulture. Uz delsi dobu jezdim za Tuaregy na jih Alzirska a je to laska na cely zivot :-)
Lucka

Re: Dekuji

Romana,10. 12. 2010 21:30

Také děkuji. Lidí s podobnými zkušenostmi je u nás velmi málo. Pokud byste měla zájem o nějakou formu výměny informací, zkušeností či tak něco, byla bych ráda. Zkontaktovat bychom se mohly emailem (můj je uvedený výše nebo mi můžete poslat svůj).
Osobně znám Tuaregy jen z Mali, každé info odjinud, obzvlášť z osobní zkušenosti, bych uvítala. Děkuji.

poděkování

Robka,18. 10. 2010 18:14

Moc vám děkuji za odkaz, který jste zanechala na mých stránkách. Hudba i kultura Tuaregů mě zajímá a vaše stránky se mi moc líbí. Máte to tady opravdu velmi pěkně a podrobně zpracované. Určitě se sem budu ráda vracet.