Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyto stránky jsou věnovány historii a kultuře Tuaregů, nazývaných také „muži v modrém“, „kočovníci ze Sahary“, „páni pouště“ atd.

Romanticky motivovaný zájem o Tuaregy je značně rozšířený, mnohem méně se toho však o nich ví. Můj zájem o Tuaregy trvá už léta a souvisí s mým zájmovým i profesním zaměřením na Francii a její kulturu (učím francouzštinu). Francouzské kolonie zahrnovaly území Tuaregů a dodnes patří k frankofonním oblastem. Francouzi se vždy cítili úzce spjati se svými koloniemi a určitý vztah k nim přetrvává i v současnosti. Ve Francii se můžete setkat s Tuaregy poměrně často v odborné i krásné literatuře, formou různých francouzsko-tuarežských spolků či nadací, internetových stránek a blogů, společných kulturních akcí apod. A také většina informací ze strany samotných Tuaregů je převážně ve francouzštině. Je to tedy hlavně hlavně moje „frankofilství“, které mě přivedlo k Tuaregům a které mi také usnadňuje přístup k informacím.

Formou tohoto blogu bych chtěla postupně shromažďovat posbírané informace, lépe řečeno výběr toho nejzajímavějšího (informací je mnoho), a vzdát tímto také hold tomuto zajímavému národu, jehož historie a kultura určitě stojí za pozornost. Také bych se chtěla věnovat jeho současné situaci, která je velmi problematická a spíš kritická, protože rozpad koloniální říše přinesl Tuaregům konec jejich neomezenému vládnutí nad Saharou a konfrontaci, často hořkou, s nově vzniklými státy, které si území Sahary rozdělily. Na většině území, kde dnes žijí, Tuaregové zoufale bojují o alespoň trochu důstojný život a zachování své národní a kulturní identity.

Tyto stránky píšu čistě pro svoje potěšení, a jestliže tím potěším také někoho dalšího, tím lépe. V žádném případě nemám ambice sestavovat vědecky zaměřený materiál, spíš chci uvést základní informace, pokud možno ověřené, a především upozornit na to, co je podle mého názoru v historii, tradicích, kultuře i současném životě Tuaregů pozoruhodné.

Budu vděčná za každý komentář, projev zájmu či případné další informace.

 

Kontakt : můžete využít formulář komentářů nebo mi napsat na e-mail.

Romana Kratochvílová

 
 Další publikační činnost :

- přednášky s promítáním : Saharou za Tuaregy (Mali)

1sahara.jpg5.10.2009    -   Klub cestovatelů, Praha 1

21.10.2009    -   Vysoká škola hotelová, Praha 8

25. února 2010   -   Chaberský dvůr, Dolní Chabry, Praha 8


laz_10_2010.jpgčlánky : 

Střípky ze života Tuaregů  Hedvábná stezka, 12.2.2010
                                                  - Lidovky.cz, 11.3.2012

Kam vedou cesty Tuaregů ?  -  Lidé a země, 10/2010

Haya aneb tuarežská rodina  -  Lidé a země, 10/2010

Pouštní svět Tuaregů   VELbloud 3/2010

Interview v článku Tuaregové: kavaleristé Sahary II. (J. Moravčík) - World Music (28.10.2011)


- pohádky :

2 pohádky (Jak šel kozel na pouť do Mekky, Učitel a jeho žák) ve sborníku Africké pohádky, Bulletin SPA, 2009 


- Radio Ethno -  pořad Sonic Africa

Tuarežské blues (Etran Finatawa, Tinariwen, Toumast , Terakaft, Tamikrest ...) - 4.11.2009
Nové tváře a skupiny (Amanar, Atri Nassouf, Nabil Othmani, Bambino ...)  - 2.2.2011

tuaregshop.jpg
-  spolupráce se sdružením Tahoré (umělecko-řemeslné sdružení v Mali) a českým obchodem Tuareg-Shop - zprostředkování kontaktů a dovozu šperků a výrobků

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

super stránky

Rosťa,23. 4. 2009 1:44

moc pěkné stránky,
o tuhle kulturu resp. muziku sem se začal zajímat hlavně od koncertu etran finatawa (možná sem teď ten název napsal ne uplně přesně) jejichž hudba byla pro mě opravdu silný zážitek :)
řekl bych též (laický názor), že tuarežská kultura je trochu podobná kultuře maorské (což jsou potomci obyvatel , jež kdysi ovládali většinu španělska, nyní tvoří 60% obyvatel jednoho z nejchudších států světa- mauritánie), možná o tom někdo ví víc.
na festival in the desert bych se někdy moc rád podíval :)
Díky za zajímavé informace
rosťa kryl

Kočovníci

Romana,26. 10. 2008 16:04

Samozřejmě že Tuaregové jsou kočovníci. Kočují ti, kteří mají stádo koz,ovcí atd. - těch je stále většina. Sahara je na traviny a keře skoupá, jedna pastvina se brzy vyčerpá, a je tedy nutné se přesunout jinam, kde je ještě co spásat. Proto kočují, aby udrželi zvířata naživu. Rozsah oblasti, v níž se přemisťují, a doba, za jakou mění působiště, závisí na konkrétních podmínkách daného kraje a období : v oblasti bohaté na podzemní vody a po hojných deštích se zdržují na jednom místě dost dlouho, naopak v době sucha se přesouvají velmi často.
Snad jsem to napsala srozumitelně, pokud ne, ptejte se dál, všechny dotazy jsou vítány. Zdravím, Romana.

kočovníci

lop,26. 10. 2008 12:41

Jsou Tuaregové kočovníci? Já bych řekl že jo.

Díky za pochvalu

Romana,23. 10. 2008 22:50

Děkuju za zájem a slova uznání, potěšilo mě to. Hudba Tuaregů je jedinečná a je v ní magická síla pouště. Možná se potkáme na koncertu Etran Finatawan? :)

Pozdrav

Michal,22. 10. 2008 11:11

Lepší informace o kultuře Tuaregů jsem nenašel, díky.
Jejich hudba mě fascinuje.

=))

Radka ,4. 1. 2008 10:31

Máš to moc hezky zpracované, dost mi tvé stránky pomohly.
s pozdravem Radka Oudová